“Be right back”
Black Mirror ( Crno ogledalo) je britanska serija prvi put emitovana 2011.godine. Crno ogledalo je ekran koji upravlja našim životima gde se uzimaju savremeni fenomeni (od preterane popularnosti talenat emisija prikazanih na televiziji pa preko uticaja društvenih medija i pametnih telefona na našu svakodnevnicu) kao polazna tačka i spekulacija o tome kako bi se takvi fenomeni mogli razvijati u budućnosti. Svaka epizoda govori drugačiju priču sa različitim protagonistima i fokusira se na drugu temu.
Dragi nasi, od danas pa sve dok postojimo mozete besplatno pozajmljivati knjige koje smo dobili na poklon od vas.
Knjige se pozajmljuju besplatno i rok vracanja je tri nedelje.
Ako zelite da pozajmite neku knjigu pisete na mail: bojana.obradovic@pricajmoo>tome.rs
Takodje, ako zelite da donirate knjige projektu, mozete to uciniti tako sto cete pisati Bojani ili ih doneti na bilo koje nase predavanje.
Knjige ne moraju biti strucne, vazno je da ste u njima pronasli nesto znacajno i vazno sto bi moglo znaciti i drugima.
Spisak knjiga:
Široko ti polje...
"10 i 3 je 14", izgovorila sam dok sam kraljem nosila duplu desetku i trojku, na šta se moj deda pobunio: "Ne, ćero, to kad budeš konobarica."
Dugo sam mislila da konobari imaju neku drugu matematiku u odnosu na običan svet, što me je pomalo zbunjivalo, ali me je deda ipak ovime naučio da čovekove postupke ne možemo posmatrati van konteksta u kome se nalazi, van pravila, normi i formi koje njegovo "polje" nalaže.
Bajke su priče koje su nam roditelji čitali pred spavanje, priče u kojima je sve moguće i čiji je kraj uvek srećan. Prisetite se koja vam je bila omiljena bajka kada ste bili mali. Da li ste ikada razmišljali zbog čega je baš ta bajka vama omiljena? Čitajući romane, gledajući filmove, pa čak i rijaliti programe uvek imamo neku osobu koja nam je favorit, sa kojom se iz nekih razloga identifikujemo. Tih razloga može biti više, npr. da nas osoba podseća na nas same ili da je ono što bi smo mi želeli biti. Brojni psiholozi i psihoanalitičari su se bavili tumačenjem bajki poput Bruna Betelhajma, Junga i njihovih sledbenika, a neki su i po likovima iz poznatih bajki nazvali i neke psihološke sindrome.
Fenomen društvenih mreža izvršio je skoro revolucionarni uticaj na polju komunikacija. Stvorena je virtuelna realnost, koja omogućava ne samo bržu razmenu informacija, već i zadovoljavanje čitave hijerarhije ljudskih potreba.
Ljudska bića su rođeni lovci-sakupljači, sa izraženom potrebom za prikupljanjem novih informacija, njihovom obradom i integracijom u postojeći sistem znanja i verovanja o sebi, svetu i drugim ljudima. Naš mozak traži konstantnu stimulaciju, a društvene mreže itekako zadovoljavaju ljudsku radoznalost, aktiviraju instinkt sakupljača i obezbeđuju emocionalno zadovoljstvo kao nagradu.
Usamljenost i samoća se često poistovećuju u svakodnevnom govoru. Međutim,biti sam i biti usamljen nije isto. Samoća je konstruktivno stanje kada osoba ima vreme za sebe i fizički je sama. Tad osoba može da se posveti učenju, umetnosti, prirodi, čitanju.Naime, ako želite da napišete knjigu, doktorski rad ili napravite neki novi izum, vrlo često će vam biti potrebno da budete sami i da se skoncentrišete.
Posebna vrsta samoće je kada nam je potreban "prostor i vreme" da razmislimo o sebi i onome što nam se dešava. Naime, posle raskida, svađe, teškog dana na poslu, ili velikog uspeha, možemo poželeti da se malo osamimo i porazmislimo o svemu. Introspekcija, samorefleksija su korisne za naš lični rast i razvoj.
Strana 1 od 6